https://server.ccl.net/JasiuLabanowski/2019_06_17_Obywatelstwo_Narodowosc.html
Mój wpis pod --{ http://telewizjarepublika.pl/obrzydliwe-slowa-gretkowskiej-polacy-lubia-dawac-dy-kazdemu-kto-ja-posmaruje,81666.html#komentarz-949881 }-- Tak to jest jak ktoś nie rozumie słów, których używa. Pan nie wie co to jest obywatelstwo i narodowość, a w przypadku Polski, co to jest obywatelstwo polskie i narodowość polska, albo precyzyjniej, kim jest obywatel polski, a kim jest Polak. Otóż powinien Pan wiedzieć, jeśli jest Pan obywatelem polskim, a tym bardziej, jeśli czuje się Pan Polakiem. Otóż obywatel polski nie musi być Polakiem, a Polak nie musi być obywatelem polskim. Obywatelstwo polskie jest zdefiniowane przepisami prawa i można je uzyskać (albo mieć automatycznie, w przypadku osób urodzonych na terenie Polski z rodziców, którzy są obywatelami polski). Natomiast bycie Polakiem jest kwestią osobistego wyboru danej osoby. W skrócie przedstawię Panu te pojęcia, choć napisano na ten temat książki i zmieniają się one z biegiem czasu. Np. przed 1918 rokiem nikt nie był obywatelem polskim, bo Polski nie było, a więc nie było polskich paszportów, urzędów, wyborów, itp., czyli tzw. praw obywatelskich. Natomiast byli Polacy. Po uzyskaniu niepodległości i wywalczeniu granic Polski wszyscy zamieszkujący na stałe ówczesną Polskę dostali polskie obywatelstwo, chyba że odmowili jego przyjęcia. Czy wszyscy z nich byli Polakami? Nie! Wielu Żydów nie uważała się za Polaków, ale obywatelstwo przyjęła po to, aby mieć prawa obywatelskie. Wielu Niemców uzyskało wtedy polskie obywatelstwo, a za Polaków się nie uważało, a więc nie było Polakami. Otóż kto jest Polakiem? W uproszczeniu, ten kto odpowie twierdząco na 3 pytania:
/========================================================/
1) Czy Chrzest Polski z 966 roku (Kościół Powszechny) by naistotniejszym wydarzeniem państwowotwórczym? (aby odpowiedzieć tak nie trzeba być katolikiem). // 2) Czy kocham polski język, polską historię, literaturę, kulturę i sztukę i się z nią zapoznaję studiując ją? // 3) Czy chcę pracować dla Polski i Polaków, ofiarować jej moją pracę i pomoc, a jak przyjdzie konieczność to oddać za nią swoje życie?
/=======================================================/
Zgodnie z polskim prawem, nie trzeba na te pytania odpowiadać, aby dostać polskie obywatelstwo. Trzeba jedynie występując o obywatelstwo udowodnić że się spełnia warunki prawne. Ta definicja bycia Polakiem jest uproszczoną wersją tego co podają w swoich książkach polscy pisarze, a streszcza autorytatywnie ks. Józef Maria Bocheński w swojej broszurze: --{ http://www.omp.org.pl/stareomp/index47b6-2.html?module=subjects&func=viewpage&pageid=533 }--. Niech Pan sobie przeczyta o księdzu Bocheńskim, to niezwykły Polak --{ https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Maria_Boche%C5%84ski }-- choć za PRLu obywatelstwo PRLowskie utracił (choć miał obywatelstwo polskie od Rządu Londyńskiego). Kto ma prawo do obywatelstwa polskiego? Ten kto ma przodków mających polskie obywatelstwo, albo się znaturalizował (zasiedział) w Polsce, albo wszedł w związek małżeński z obywatelem polskim, albo komu obywatelstwo nadało państwo polskie, bo taką miało wolę (np. prezydent Polski lub polskie sądy). Wiecej pod --{ https://pl.wikipedia.org/wiki/Obywatelstwo_polskie }--. Jeśli czuje się Pan Polakiem, to powinien Pan to wiedzieć, a "nie pieprzyć bez sensu".